maanantaina, tammikuuta 05, 2009

Tällä hetkellä hienointa on retkiluistelu


Opiskeluvuosina Turussa näin muutaman kerran retkiluistejoita Aurajoella, ihmettelin mitä touhua se tuo on. Siirryttäni pääkaupunkiseudulle päätin aloittaa retkiluisteluharrastuksen. Yhtenä keväänä, lumet sulivat Helsingin edustajalta, mutta pakkaset iskivät vielä. Kruunuvuorenselkä jäätyi peilikirkkaaksi ja minä pääsin ensimmäistä kertaa nauttimaan luistelusta merenpäällä. Seuraavana syksynä liityin Suomen retkiluisteijoihin, kävin alkeiskurssin ja hankin tarvittavat varusteet. Se oli talvi ennen lapsia, joten luistelureissuja oli mahdollista tehdä nykyistä useammin. Sinä talvena pääsin nauttimaan Villingin edustan jäistä, Tuusulanjärven yöreissusta ja muutamista muista reissuista. Parina viime talvena jäät ovat olleet surkeita, en ole juuri päässyt retkiluistelemaan. Mutta nyt retkiluistelutilanne näyttää hyvältä.

Kävin sunnuntaina luistelemassa Nuuksion Pitkäjärjvellä ja tänään aamulla Bodom-järvellä. Vastoin kaikkia opppeja olin yksin, mutta paikalla oli toki muita luistelijoita. Oli aivan mahtavaa! Toivottavasti ehdin viikonloppuna vielä luistelemaan Suvisaaristoon ensimmäistä kertaa. Sinne en uskalla lähteä yksin, sillä en tunne paikkoja. Retkiluistelijat järjestävät retkiä, johon seuran jäsenet saavat osallistua, joten peukut pystyyn, että viikonloppuna seuran retki suuntautuisi Suvisaariston suuntaan.

Kuvassa olemme lasten kanssa Lumijoenselällä viime viikolla. Pakkasta oli -15. Karua ja komeaa maisemaa.

Ei kommentteja: